Сторінки

Saturday, November 25, 2017

Пенсійна реформа в Україні

У 2017 році прийнято пенсійну реформу в Україні. Питання назріло давно, кількість пенсіонерів росте, а кількість працівників, що платять до пенсійного фонду, скорочується.

Які були варіанти?Був варіант підняти пенсійний вік, як в інших країнах - до 65, 70, 75 років. Враховуючи, що середня тривалість життя чоловіків в Україні - 63 роки, питання вирішувалося радикально: немає пенсіонерів - то й немає пенсій.

Натомість прийняли інший варіант, гуманніший за формою, але такий самий за суттю. Підняти страховий стаж від 15 до 35 років.

Страховий стаж - це робота, з якої робляться внески до пенсійного фонду; навчання в інститутах, декрети, - вже не зараховуються до страхового стажу. 

А зважаючи на різке падіння економіки, мало кому вдасться мати 35 років стажу.

Так в Україні:
18 млн. осіб працездатного віку,
16,4 млн. офіційно зареєстрованих працівників,
12 млн. платять до пенсійного фонду та набувають страховий стаж.

Отже, лише за грубими розрахунками 6 (18-12) млн. осіб залишиться без пенсій.

Які ще були варіанти?

Розвивати економіку. Збільшення кількості підприємств, підвищення рівня зарплат мало б наповнити пенсійний фонд.

Таким шляхом пішла Польща. Їй допомагають мільйони наших українців, які там працюють. Працюючи там, внески з їхніх зарплат йдуть до Пенсійного фонду Польщі. Це дозволило полякам усупереч загальноєвропейським тенденціям не підвищити, а знизити пенсійний вік на 7 років!

А що робити в тих умовах, що є?

По-перше, пенсійний фонд грішить неефективністю. Так, мінімальний внесок до пенсійного фонду - 740 грн/міс. Тобто за 35 років  буде накопичено 35*12*740=310,8 тисяч гривень. Якби ці гроші були накопичені в банку, то давали б 15% річних, або майже 4 тисячі гривень на місяць! Удвічі більше від мінімальної пенсії!

Це був розрахунок за простими процентами. А за складними процентами було б накопичено 1 182 599 гривень! А це 15 тисяч гривень щомісячної альтернативної пенсії!

А по-друге, і найголовніше, держава відучує від державного патерналізму, і вчить розраховувати на самого себе! Наведений вище приклад це наочно підтверджує! Не несіть гроші в державний пенсійний фонд, а створюйте власний! І виграєте щонайменше вдвічі! А то і в десятки разів!

Найкращою альтернативою пенсії є створені людиною джерела пасивного доходу, коли вона відпочиває, а гроші нараховуються. За такого підходу людина сама собі пан і може відійти  від справ у відносно молодому віці, не чекаючи 60 років.

No comments:

Post a Comment