вівторок, 24 жовтня 2017 р.

Про цивілізації

А. Тойнбі у своїй праці "Осягнення історії" гідним предметом дослідження називає не країни, а цивілізаційні групи. На час написання він нарахував 5: західна, візантійська, ісламська, індійська та далекосхідна.

Я пропоную виділяти у західній цивілізації германську та романську підгрупи. В основі поділу лежить мова (германські чи романські), релігія (протестантизм чи католицизм), суспільна домінанта (верховенство права чи кардіоцентризм), і як наслідок економічний добробут (більший чи менший).

До Візантійської цивілізації відносився СРСР та контрольовані ним країни східної Європи. В її основі російська мова, атеїзм як офіційна і православ'я як неофіційна релігії, висока корупційність, недостатній економічний добробут, як одна з причин розпаду цієї цивілізації.

Її європейська частина відходить до західної цивілізації, а східна - до ісламської.цивілізації, 1945-1990


Тойнбі традиційно ділить ісламську цивілізацію на сунітів та шиїтів. А я пропоную Ісламську цивілізацію ділити на 3 підгрупи. Арабську, що складається з арабських країн, найбільш монолітну частину, локомотив ісламської цивілізації. Тюркську, що складається з країн степової Азії, з народів спільного походження та спільних культурних і мовних традицій. Третя підгрупа складається з новонавернених в іслам країн Африки та острівної Азії, які не мають нічого спільного крім Аллаха.

цивілізації, 2017+

Тойнбі у складі групи далекосхідних цивілізацій називає Китай, Японію та Корею. Я погоджуюсь зі складом, але називаю цю групу ієрогліфічною, підкресливши характерну особливість цивілізаційної групи. На мою думку, саме ієрогліфічний спосіб мислення "вистрелив" у добу високих інформаційних та роботизованих технологій.

Західна цивілізація поки що домінує в економічному та політичному плані. Вона дає майже 2/3 ВВП світу.

Ісламська цивілізація значно територіально розширилася після розпаду СРСР, і територіально конкурує із західною цивілізацією. А от ВВП становить лише 10% від світового.

За темпами економічного розвитку лідирує ієрогліфічна цивілізація. З відсталого століття назад регіону вона вирвалася уперед і дає 1/4 світового ВВП.

Цивілізаційний вибір

Цивілізаційний кордон, як і тисячоліття тому нині проходить по Донбасу. Раніше Україна стримувала орди хозар, половців, печенігів. А тепер росіян. Росіяни мали б на руках носити Україну, аби зберегти Візантійську цивілізацію. А втративши 40 мільйонну православну Україну, Росія все більше ісламізується. Хоча напевно це її вибір. Революція 1917 і войовничий атеїзм проти православ'я ще тоді похитнули візантійську цивілізацію на користь тюркської. І напад на Україну розпочався саме з Криму, ісконно тюркської території. А тепер Росія, як один з лідерів ісламського світу, природно вирішує питання в Сирії. А найбільшу чисельність солдат Ісламської держави за даними Soufan Group становлять саме росіяни.

В історії візантійська цивілізація завжди програє тюркській. Князі вправно боронили Донбас, доки Русь не прийняла православ'я. Потім монголо-татари спалили Київ. А через два століття турки захопили Константинополь, і Візантія впала. А в нашому тисячолітті православні Грузія та Україна зазнали агресії від РФ. Якщо раніше Росія позиціонувала себе спадкоємицею православної Візантії, то нині - тюркської Золотої Орди.

Україна обирає західну цивілізацію. Її вибір обстоєнний двома майданами. Зверніть увагу, що головна причина майданів - саме цивілізаційний вибір. Захід, а не Москва. І в 2004, і в 2013. Якого б дна не сягала економіка України, в ній неможливі соціально-економічні майдани; заклики окремих політиків не резонують із волею народу.

Українська цивілізація. Чи можлива хоча б підгрупа? Тисячі років тому праукраїнці вже розселилися світом та дали людству світло знань та культури.

Розселення праукраїнців
Нині триває процес української еміграції. Українці освоюють робочі місця всіх країн світу, несучи із собою українські традиції. Завдяки війні українці вже лідирують в світі за надсучасними військовими розробками. Потенційна українська цивілізація вже має конкурентну перевагу перед іншими в царині історії, як джерело білої раси. А ще мають сказати своє слово нові українські мислителі, винайти конкуренті переваги в релігії, мові, державному устрої та економіці. Як писав поет: "Хто там сказав: від Сяну д'Дону? Кажу: від полюса - по полюс!"

Немає коментарів:

Дописати коментар

Про цивілізації

А. Тойнбі у своїй праці "Осягнення історії" гідним предметом дослідження називає не країни, а цивілізаційні групи. На час написанн...