Сторінки

Wednesday, March 29, 2017

Україна в інституційній теорії багатства

Україна багата, але її багатство екстрактивне, а не інклюзивне. Після переходу до інклюзивної моделі Україна має всі шанси стати провідною країною світу.


Інституційна теорія багатства

Батьком інституціоналізму вважають шановного Шумпетера.
А з останніх робіт неоінституціоналістів є видатною книга Дарона Аджемоглу та Джеймса Робінсона Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності (Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty).

Екстрактивні інститути, виходячи з назви, покликані витягти з країни всі соки на користь владної верхівки, проявляється у зниженні рівня доходів та зростанні цін та тарифів. Така система вигідна для керівництва країни, але неефективна для країни в цілому  порівнянно з інклюзивною.

Інклюзивні інститути, виходячи з назви, включають в активне економічне та політичне життя всіх громадян на рівних умовах на основі закону. Країни з такою системою перевершують інші.

Екстрактивна Україна

Уривок з наведеної книги:
XVI ст. - початок колонізації Америки. Після початкового періоду грабежів і полювання за золотом і сріблом іспанці створили мережу інститутів, націлених на експлуатацію корінного населення. Всі заходи були спрямовані на зниження життєвого рівня корінних жителів до мінімуму і утримання всіх доходів понад цього мінімуму на користь іспанців. Такий результат досягався експропріацією земель, примусом до праці, високими податками і високими цінами нпа товари, покупка яких також була примусовою. Хоча ці інститути збагатили іспанську корону і зробили конкістадорів і їх нащадків дуже заможними людьми, вони ж перетворили Латинську Америку в континент з найвищим рівнем нерівності в світі і підірвали його економічний потенціал.
Читаючи ці рядки, я наче читаю про Україну. Про колоніальний визиск України Польщею та Московією, про СРСР, про сучасну Україну.

Екстрактивні інститути сучасної України:
 • всеосяжна корупція попри формальну наявність численних антикорупційних органів, 
 • беззаконня та відсутність правосуддя попри формальну наявність судів, 
 • монополія влади попри формальну наявність багатопартійності,
 • монополії, що викачують гроші через необгрунтоване зростання тарифів,
 • монополія на телебаченні та обмеження свободи слова,
 • зниження життєвого рівня населення до мінімуму через девальвування гривні,
 • зниження соціальних стандартів,
 • рейдерські переділи власності,
 • варварське видобування бурштину, лісу, інших природних ресурсів.
Навіть, коли Україна стала незалежною, як і в країнах Латинської Америки, своя влада продовжила дію екстрактивної моделі до власного народу. І з часом екстрактивний тиск лише посилюється.

Революція гідності не призвела до зміни системи, а лише до зміни прізвищ. Спрацював залізний закон олігархії Роберта Міхельса "Олігархічні інститути самовідтворюються не тільки поки при владі перебуває одна і та ж еліта, але навіть коли влада переходить до абсолютно нових людей". Тому що їм легше скористатися багатствами, які дає система верхівці, ніж змінити систему для стратегічного розвитку усієї країни.

Прем'єр Гройсман з першого дня своєї роботи відзначився з різкого посилення екстрактивної системи - різкого необгрунтованого підвищення ціни газу для населення, як плати за своє призначення. А коли він пішов проти екстрактивної системи та підняв удвічі мінімальну зарплату, то під ним захиталося крісло.


І зараз різні групи борються за владу, за право визискувати український народ через екстрактивні інститути. Парламентські партії не пропонують перехід від екстрактивної до інклюзивної системи, їм потрібна влада, щоб насолоджуватися золотим потоком багатств українського народу.

Перспективи поглиблення екстрактивної моделі України:
 • подальше зменшення реальної заробітної плати,
 • подальше зменшення реальної вартості пенсій або відмова від них (для нечиновників),
 • подальше закриття лікарень та відхід від безкоштовної медицини (для нечиновників),
 • подальше закриття шкіл та відхід від безкоштовної освіти,
 • підвищення податкового тиску,
 • подальше підвищення вартості комунальних послуг монополіями,
 • відмова від євроінтеграції,
 • обмеження зовнішніх відносин та обігу валюти,
 • відмова від свободи слова,
 • обмеження виборчих прав,
 • перехід до абсолютизму,
 • обов'язкова трудова повинність.
Як бути багатим в екстрактивній Україні? Інвестиції потрібно вкладати не в підприємства (бо через інститути рейдерства та беззаконня їх легко заберуть), а в суддів та вищих чиновників. Лише це є запорукою стрімкого розвитку бізнесу та успіху.

Але є й альтернативний шлях розвитку багатства - інклюзивний, яким йдуть Англія, США, Австралія, найрозвинутіші країни світу.

Інклюзивна Україна

Інститути інклюзивної України ті ж самі, що є зараз, але не бутафорні, а виконують свої функції. Суди мають судити не за наказом згори і не за вагою хабара, а за законом. Антикорупціонери мають не покривати корупціонерів, а карати. Антимонопольний комітет має реально розібратися з монополістами енергоресурсів та комунальних послуг. Парламент має бути не служкою олігархів, а представником інтересів усього народу.

Перехід від екстрактивної України до інклюзивної полягає у зміні парадигми від влади-експлуататора  заради власного збагачення до влади-творця рівних умов розвитку та збагачення всіх громадян, від влади багатих до влади багатого народу.

Після переходу до інклюзивної моделі Україна має всі шанси стати провідною країною світу! Маючи багаті ресурси, працьовитих та талановитих людей, вона приречена на успіхи та перемоги в економіці, освіті, технологіях, культурі. Україна - світовий лідер - це вже реальність не дуже далекого майбутнього.

No comments:

Post a Comment