понеділок, 27 лютого 2017 р.

Світло

Духовна природна світла

Ви звернули увагу, що світло з'явилося до створення сонця, місяця та інших світил?
Першого дня йде вірш І сказав Бог: Хай станеться світло! І сталося світло. (Буття 1:3)
І лише четвертого дня: "І сказав Бог: Нехай будуть світила на тверді небесній... І нехай вони стануть на тверді небесній світилами, щоб світити над землею." (Буття 1:14-15).
А тому в Біблії природа світла є не фізичною, а духовною. Світло не залежить від зовнішніх джерел освітлення, воно залежить від волі самого суб'єкта: "Хай станеться світло!"

У наведеному вірші в Біблії написання світла אוֹר (аур) починається з першої літери алеф, що вказує на його божественну природу. Друга літера відповідно до давнього алфавіту позначає людське багатство; а остання - голову.
Світло в духовному розумінні - це аура, німб людини, який ми бачимо на іконах; світло йде саме від голови, а не від зовнішніх джерел освітлення.
Натомість антонім світла - темінь пишеться як חֹשֶׂךְ (ишр), перша літера слова позначає стіну; темінь - стіна для розуміння.

Коли у віршах 1:14-15 з'являються світила, вони називаються מָאוֹר (м-аур), якщо М відповідно до алфавіту це вода, то маур - потік світла.

Кросмовне дослідження світла

У слов'янських мовах світло подібне: свет (російська), światło (польська),
svjetlo (хорватська). Та є подібним до понять світу, свята.

Грецькою мовою світло - φως (фос). Тоді як в давньоукраїнській мові фоса - це джерело, мала річка; декілька річок мають назву Фоса, а походження Фастова виводять від літописного Фоста, міста на фосі. Також латиною fons - джерело. Отже хвильова теорія світла була закладена нашими пращурами ще за часів формування мов.

У романських мовах світло має звучання навколо люкс: lux (латиною), luce (італійською), luz (іспанською та португальською).

У германських мовах світло обертається навколо ліхтаря: light (англійською), licht (німецькою та голландською).

Привертає увагу, що і в романських, і германських мовах світло починається з літери L. Руна L (laguz) знову ж таки позначає проточну воду, джерело. А також це руна інтуїції, пізнання світу без органів чуття, бачення без допомоги очей. Це і є божественне світло. 

Прикметно, що ця L є і в слов'янських визначеннях світла. Світло = світ + L, це світ, що ллється (знову згадуючи хвильову теорію світла), а також світ, що пізнається. 

Виходячи з україноцентричної теорії творення світу, можна висунути гіпотезу, що світло у романських мовах походить від українського світлюсь або світ ллю, а у германських мовах - від українського світліть або світ лить.

Словотворення від світла


Цікаво, що в українських колискових люлі-люлі - є традиційним приспівом. Дивно, щоб ним стало випадкове слово без сакрального значення. Люлі - це і є закликання світлої долі для дитини.

Так само і алілуя - є невід'ємним приспівом богослужінь, значення якого достеменно не роз'яснене. Виходячи з нашого дослідження, це також є закликанням до просвітлення.

І люлі-люлі, і алілуя є відповідником біблейського "Хай станеться світло!"

Найбільше жіночих імен починається на лі/лю: Ліда, Ліза, Ліля, Ліка, Лінда, Лія, Люба, Люда, а також легендарна Либідь. Це програмування іменем на світлу долю.

Лютичі - світлий народ, засновник Лютви-Літви-Литви. Літин - город світла, заснований литовцями. Чому світлі лютичі мають нині негативне семантичне забарвлення (лютий - злий)? Це пізніше зовнішнє нашарування через жорстокість лютичів до християн. А насправді багато просвітників людства мають ознаку світла у імені: Мартін Лютер (засновник лютеранської церкви), Мартін Лютер Кінг, Григорій Лютий (український поет), Тарас Лютий (український філософ).

Ліки - просвітлення ки. Перше, що приходить на розум, це просвітлення "кі", "ци", що в східній традиції означає життєву енергію. Я не писатиму тут про праукраїнське походження китайської та японської цивілізації, це окрема велика тема.
Ліки та форма від них лікуй дозволили залучити до дослідження легендарного Кия, символ якого кий, число - одиниця. Отже, ліки, лик чи лік - це світло одного.
Застосувавши лі до Щека (символ якого тризуб, чисельник - три або багато), маємо ліщек, скорочено ліс, просвітлення багатьох. 
Лі до Либеді не застосовуємо, бо вона і так його має, і знову ж таки - символізується річкою.

Липа - світле дерево. В українській ли вимовляється грубо, тоді як в інших мовах липа починається з м'якого лі: липа (російською), lipa (польською та хорватською), lime tree (англійською), Linden (німецькою), Lindeslekten (норвезькою), а також tilia (латиною).

Листок. Як пращури в час формування мов знали про фотосинтез та хлорофіл, про те що листю потрібне світло? В українській ли вимовляється так само грубо, тоді як в інших мовах слово починається з лі: листок (російською), liść (польською), list (хорватською), leaf (англійською).

Ліра - незмінний атрибут Аполона, бога світла.

Літо - найсвітліший сезон року, а то й сам рік. Літо та рік (ріг) близькі і на івриті: каран (світиться) та керен (ріг).

Любов - світло Бога, потік Бога.

Людина - світло дня?

Люлька - засіб козацької медитації та просвітлення :)
Козак Мамай

Немає коментарів:

Дописати коментар

Про цивілізації

А. Тойнбі у своїй праці "Осягнення історії" гідним предметом дослідження називає не країни, а цивілізаційні групи. На час написанн...