Сторінки

Tuesday, August 5, 2014

Тіньова економіка України

Сутність тіньової економіки

Тіньова економіка - це економіка без сплати податків.

Причини тіньової економіки наступні.

1. Невизнання бізнесом легітимності влади. Якщо бізнес бачить, що податки, які він сплачує, ідуть не за призначенням, а на самозбагачення влади, який сенс платити податки? Якщо освіта і медицина практично вже платні, дороги не ремонтуються, пенсії для нечиновників нижче плінтуса, який сенс платити податки?

Водночас, коли бізнесу дається сигнал, що чиновники працюють не на себе, а на державу, ситуація може кардинально змінитися. Урізання зарплат топчиновників (Найвищі чиновники мають отримувати мінімальну зарплату по країні) та радикальне скорочення апарату держслужбовців - це те, що дійсно треба українській економіці.

Бізнес не збирається годувати нікому не потрібну армію держслужбовців, а коли податки спрямовуватимуться на дійсно потрібні соціально-економічні цілі, у бізнесу не буде моральних підстав обходити закон.

2. Податки, які не сплачуються. Українське податкове законодавство хоча і суперечливе, і заплутане, але далеко не досконале. Концепція Адама Сміта оподаткування від доходів не витримала української практики. Підприємствам не важко "зробити" відсутність прибутку, щоб не платити податок на прибуток. Не важко "занизити" зарплати, щоб платити мінімальні соціальні внески.

Натомість доцільно переходити на фіксоване тверде оподаткування. Наприклад, працездатних громадян треба оподатковувати фіксованим прибутковим податком 1000 євро на рік, не залежно від того, чи працює він десь формально чи не працює. Цей захід дозволить оподаткувати не тільки офіційно працевлаштованих громадян, але й тих, хто нині працює у тіньовій сфері. Лише цей один податок дасть державному бюджету 25 млрд. євро, а це - понад розмір нинішнього держбюджету! Цей захід відновить економічну справедливість, він стимулюватиме продуктивнішу працю і каратиме ледарство; бо у відсотковому плані багатші громадяни платитимуть менше, а бідніші більше; по суті регресивне оподаткування стимулюватиме громадян заробляти все більше і більше, ставати багатшими і ще більш багатшими.

3. Найнебезпечнішим видом тіньової економіки є тіньова економіка, організована державою. Коли високопосадовці змушують підприємства платити податки не в бюджет, а собі. Наприклад, свого часу нардеп Юра Єнакієвський на офіційних заводах організував виробництво 300 млн. пляшок нелегальної горілки, до бюджету не надійшло 3,5 млрд. грн. податків. Тіньова імперія Курченко нанесла збитків державі на мільярди гривень. Держфінмоніторинг за півроку роботи знайшов 133 млрд. грн. вилучених з бюджету тіньових грошей. Головне, щоб нова влада не заставила працювати старі схеми на себе.

Коли держава стає на шлях тіньової економіки, організовує і покриває тіньовий бізнес, то вихід один - зміна влади, що й показав майдан.

Розмір тіньової економіки

 1. За оцінкою Світового банку - до 2/3 економіки України в тіні.

Тіньова економіка України за оцінкою Світового банку
2. За оцінкою дисертації д.е.н. Харазішвілі Ю.М. коефіцієнти тінізації економіки (відношення тіньового ВВП до сумарного ВВП) на кінець 2009 р. становили: по Україні – 35,0%; промисловості – 52,2; сільському господарству – 45,4; будівництву – 32,8; транспорту – 28,2; послугах – 29,5%.

3. За моїм розрахунком тіньова економіка України становить 2/3 від загальної економіки (тіньової та офіційної).

Я користувався непрямими методами визначення доходів, які використовують податкові служби світу. Наприклад, якщо обороти підприємства впали, а енергоспоживання ні, то має місце приховування доходів, підприємство виробляє той же обсяг продукції, але приховано.

Так і на макрорівні. Всі говорять про велику енергозатратність України, що в нас найбільші витрати енергії на одиницю ВВП. Але проблема полягає в іншому. Так, можливо десь і залишилося старе обладнання, але головна проблема в іншому. В Україні не великі енергозатрати, а велика тіньова економіка. І якщо поділити всі витрати енергії лише на офіціний випуск продукції, то й отримуємо у рази завищену енерговитратність.

Енергоємність ВВП країн світу, кг н.е./дол. США (за даними Міжнародного Енергетичного Агентства)
Завищена енергоємність ВВП - ознака тіньової економіки
Грубо кажучи, в Україні 0,21 кг н.е. йде на одиницю офіційного ВВП і водночас 0,29 кг н.е. йде на виробництво тіньового ВВП, хоча вся енергія зрозуміло списується лише на офіційний ВВП.

А тому найкращий спосіб оподаткування підприємств не через податок на прибуток (який можна штучно мінімізувати), а через оподаткування споживання всіх видів енергії.

Переваги і недоліки тіньової економіки

Переваги тіньової економіки специфічні. Жодна економічна криза не страшна для української економіки. Навіть якщо офіційний ВВП просяде на 50%, життя не зупиниться, велика тіньова економіка дає великий запас антикризової стійкості. І в часи світової кризи торгівля нерухомістю та авто в Україні не зникали, громадяни мають кошти не лише на першочергові потреби.

Недоліки тіньової економіки очевидні. Державі не вистачає грошей для пенсіонерів та бюджетників. Держава з сьогоднішніми доходами не може дозолити собі платити українцям європейські пенсії та зарплати.

Якщо застосувати наведені в статті рекомендації, можна вивести з тіні 2/3 економіки України, а цим самим потроїти і ВВП, і доходи державного бюджету, і зарплати з пенсіями. ВВП України буде не 176 млрд. дол. (53 місце у світі) на рівні Кувейту та Румунії, а 528 млрд.дол. (22 місце у світі) на рівні Швеції та Норвегії.

Україна насправді багата країна, але її багатство йшло владцям через організацію та кришування наведених тіньових схем. Ліквідувавши їх, Україна не матиме потреби у кредитах МВФ та швидко посяде вакантне місце у G8.

No comments:

Post a Comment