Сторінки

Sunday, September 2, 2012

Шкільна освіта має бути платною

Традиційна освіта в Україні має бути платною. Це зекономить 18 млрд. грн. бюджетних коштів. Разом з тим має бути передбачена і безкоштовна дистанційна освіта, коли учні можуть самостійно вчитися по інтернету чи освітньому телеканалу.

Сьогодні школа не дає потрібних для адаптації у сучасному суспільстві знань і вмінь (дивись: Оцінка якості освіти). Всі шкільні предмети, крім математики і мов, заслуговують лише на факультативне, а не обов'язкове вивчення. Крім того, саму математику потрібно вчити не в голому вигляді, а в прикладному: як мови програмування і як науку інвестування.

Сьогодні школи виконують не економічну функцію в суспільстві (не вчать дітей економічно адаптуватися до світу), а соціальну - це просто догляд за дітьми, коли батьки на роботі. І відповідною є і оцінка праці вчителів у суспільстві. Бо вони не є вчителями у повному розумінні цього слова, вони вчать непотрібним речам; а найнеобхіднішому - як бути фінансово самостійним і заможним, - вони не вчать, бо і самі цього не знають. Але винні у цьому не вчителі, а середньовічна система освіти, яка лише гає час і вчителів, і учнів, і закладає в останніх фундамент не сучасного хмарочоса, а старої мазанки.

Базова програма шкільної освіти має бути наступною:

  1. Мова (українська, англійська, німецька, іспанська, португальська, французька, китайська, японська, корейська, арабська) - кожного року додається по мові;
  2. Мова програмування (Basic, C++, Php, .net, Java, Android, СУБД);
  3. Фінанси (фінансові системи, фінансові інструменти, інвестування).
Всі інші предмети - на факультативне вивчення по бажанню.

Саме така шкільна програма - гідна відповідь на глобалізаційні виклики сьогодення інформаційного суспільства. З таким базовим багажем знань українець буде господарем своєї долі, як в Україні, так і в будь-якому куточку світу. Саме за таку шкільну програму згодні будуть платити батьки, бо вони розуміють, що в даному випадку плата за навчання  - це інвестиції в майбутнє дитини, які неодмінно окупляться; вони розуміють, що платять дійсно за освітні послуги, а не за догляд за дітьми, як це відбувається сьогодні. 

Дивись також: Реформа системи освіти.

No comments:

Post a Comment