Сторінки

Thursday, September 6, 2012

Податковий тиск на українців перевищує 75%

Податковий тиск на українців перевищує 75% їхніх доходів.

Податковий тиск на доходи українців
Податки Ставка, %
Єдиний соціальний внесок (нарахування на зарплату) 36.76
Єдиний соціальний внесок (утримання із зарплати) 3.6
Податок на доходи фізичних осіб 15
Податок на додану вартість 20
Мито0-15
Акцизи0-25
Разом 75-115

Українці демонструють неабияке мистецтво виживання, сплачуючи 75-115% податків від своїх доходів.

На перший погляд здається, що єдиний соціальний внесок (нарахування на зарплату) виплачується за рахунок працедавця. Але це соціальноорієнтована ілюзія. Насправді працедавець розцінює фонд оплати праці у сукупності з нарахуваннями на цей фонд. Так, якщо працедавець вирішить, що шановний Іванов гідний 10 тис. грн., то він встановить йому зарплату у розмірі 7312 грн., тому що 2688 грн. становитимуть нарахування на його зарплату. І працедавець витрачатиме саме 10 тис. грн. на шановного Іванова, при цьому 7312 грн. будуть нараховуватися йому як зарплата, а 2688 грн. підуть до соціальних фондів.

Податок на додану вартість - також соціально замаскований податок. Відповідно до кодексу - його сплачують підприємства, а фактично - громадяни України, як кінцеві споживачі. У підприємств податкові зобов'язання по ПДВ дещо врівноважуються податковими кредитами. Населенню ж ніхто податкових кредитів по ПДВ не відшкодовує, бо ПДВ саме і націлений на кишені кінцевого споживача - на громадян. Придбаваючи будь-що, громадяни сплачують у складі ціни ПДВ, що відповідно зменшує їхню купівельну спроможність. Тобто якщо б не було ПДВ, громадяни могли б купувати на 20% більше товарів і послуг.

Аналогічно до ПДВ вартість мит і акцизів фактично сплачується кінцевими споживачами в ціні імпортного або підакцизного товару.

На жаль, високий податковий тиск не врівноважується соціальними благами. Якість судової системи, освіти і медицини, пенсійного забезпечення залишаються на незадовільному рівні. То ж який сенс платити такі високі податки? І суспільство дало свою відповідь на це питання - половина вітчизняної економіки знаходиться в тіні, тобто звільнила себе від необгрунтовано високого податкового тягаря.

Тіньова економіка України

No comments:

Post a Comment