Сторінки

Sunday, April 8, 2012

Культ роду та родючості

Жінка гарна дітьми, а не волоссям й нігтями
 Повчають у Почаєві монахи фарбованих пазуристих жінок


Трипільські глиняні статуетки богині родючостіФілологія роду

Культ роду та родючості здавна славилися на Україні. Це відбивається і в найголовніших словах українців. Народ - це наш род. Родичі і рідні - це особи приналежні до роду. Природа - це життєве середовище роду, знаходиться при роду. Врода, дорідний - ознаки високої якості в приналежності до роду. Родина - частина роду і його основа. Народження - надходження до нашого роду. Виродження - вихід з роду. Відродження - починається від шанування роду. Ще й на перший погляд аграрні слова: порода і город. Го - з індоарійського має багато позитивних значень, це і земля, і небо, і худоба, отже слово город - можна розглядати як землю роду, або в сукупному розумінні як благо роду.

Подивимось на мови давніх емігрантів з України - германців. Близькі до звучання слову "род" знаходимо німецьке Rot (червоний) та англійське Road (дорога). Як тут не згадати заспів славетної пісні "Роде наш красний, Роде наш прекрасний...". Червоний колір, кров єднає весь рід і на рушнику, і в житті. До того ж, Род для українців - це їхнє дао, їхній життєвий шлях та світоглядне призначення. Дорога - це шлях до Рога, одного з головних українських богів. Цікаво, що слово дорога у зворотньому прочитанні дає таке ж священне слов город.

Анатомічно род відповідає нижній частині обличчя: рот, підборіддя, борода. Борода - це бог роду чи багатство роду, це вказівка на дорослих чоловіків, адже переважно саме в них росте борода. Отже, дорослі чоловіки - є багатством надбанням роду, і чим більша борода (більший вік чоловіка) - тим на поважніше ставлення він заслуговує. Саме борода закладає основи патріархального, а не матріархального устрою роду.

Рот, як анатомічний відповідник роду, вказує на двоплощинне існування роду: в матеріальній та духовних сферах. Рот приймає їжу, і це матеріальна основа. Рот промовляє ("спочатку було Слово"), і це духовна сутність роду, з якої все бере початок.


Фольклор родючості

Культ родючості яскраво проявляється в українській щедрівці:
Щедрик-щедрик-щедрівочка
Прилетіла Ластівочка
Стала собі щебетати
Господаря викликати
Вийди-вийди Господарю
Подивися на Кошару
Там Овечки покотились
А Ягнички народились
В Тебе Товар весь хороший
Будеш мати мірку грошей
 Хоч не гроші то полова
 В Тебе Жінка чорноброва
Аналогічні образи знаходимо в народній пісні, записаній в 1902 році на Чернігівщині:

Господареньку, господиноньку!
Господиненьку, чом Івасеньку!
 Покажи личко а в окіничко,
 А з окіничка на подвір'ячко,
 В тебе на дворі радіть божія:
 Всі ж ті коровки та потелились,
 А все бичечки половенькії,
 Половенькії, жовторогії!
 Господареньку, господиноньку!
 В тебе ж на дворі радість божія:
 Всі ж ті кобили пожеребились,
 А все коники вороненькії,
 Вороненькії, золотогриві,
 Золотогриві, білокопиті.
 Господареньку, господиноньку!
 В тебе ж на дворі радість божія:
 Всі ж ти овечки ся покотили,
 Та покотили, поблизничили,
 А все баранці лаїстенькії,
 Лаїстенькії, круторогії.
 Господареньку, господиноньку,
 Господиноньку, чом Івасеньку!
 Покажи личко а в окіничко,
 А з окіничка на подвірічко,
 В тебе на дворі радість божія:
 Всі ж ти ся пчілки та пороїли,
 Та пороїли, попароїли.

Прикметна перевага культу родючості над культом комфорту: господарю бажають приплоду худоби, а не нового мерседеса чи яхти.

Натомість у казці про рибалку та золоту рибку висміюється стара баба, що пішла шляхом культу комфорту, і втратила все.

Культ роду в Україні

За дослідженнями американських істориків всі білі народи пішли саме з України. Україна була демографічним розплідником для всієї Європи. І сьогоднішні англійці, французи, німці, іспанці та італійці, не кажучи вже про слов'ян, є колишніми вихідцями з українських земель. Дивись також: Україна - колиска європейської цивілізації.

І ще століття тому мати в родині десяток дітей було звичним явищем. На сьогодні ж демографічна криза свідчить про згубну зміну цінностей, пріоритетів нації, коли культ роду та родючості витіснено культом зручностей та комфорту, що вимагає все більше і більше грошей для задоволення непомірних необмежених потреб. Українці в більшості відійшли від культу Роду, а в культі комфорту не знайшли прихисток. От і маємо сьогодні фактичне виродження нації. В культі комфорту не можна знайти прихисток, тому що, якою б великою не була квартира, хочеться більшої, якою б довгою не була яхта, хочеться довшої, якою б не була іномарка, хочеться дорожчої. Сучасний ринок формує безліч спокус та споживчих потреб, які на жаль обмежуються не такими високими доходами та зарплатами, що однозначно формує комплекс невдоволеності собою, партнером, групою, державою. Це і є ознаками сучасного виродження: людина не досягає своєї мети культу комфорту (тому що це, як ми побачили, неможливо), і залишається ні з чим біля розбитого корита. Діти свідомо не народжуються через хибну психологічну позицію культу комфорту: якщо не вистачає комфорту та зручностей самому, яка мова може йти про те, щоб ділитися цим комфортом ще й з дітьми.

Відродження України має розпочатися з відновлення культу роду (від Род ження), коли тисячі та мільйони українців у своїй свідомості переклацнуть тумблер зі згубного культу комфорту на життєдайний культ Роду та родючості.

No comments:

Post a Comment